Wyprawka do szkoły dla dziecka czyli z jakich powodów wrześniowe zakupy tak dużo kosztują rodziców

Końcówka wakacji i początek września to tradycyjnie okres dużych przygotowań do szkoły. Trzeba zakupić dzieciom tornistry, zeszyty i przybory szkolne, nie można też oczywiście zapomnieć o podręcznikach. W praktyce na jedno dziecko lekką ręką można wydać tysiąc złotych, a tak naprawdę im będzie ono w starszej klasie, tym kosztów będzie więcej.


Książka
Napisał: nkzs
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Dużym obciążeniem dla budżetu są jak zawsze podręczniki szkolne. Właśnie one najwięcej kosztują, i niestety przez zawirowania w szkolnictwie najczęściej kupowane są na jeden raz, bez szans na ponowne wykorzystanie. Powiązane to jest z paroma sprawami, w pierwszej kolejności z co chwilę zmienianymi podstawami programowymi.

Ministerstwo edukacji cały czas eksperymentuje na swoich uczniach, a każda zmiana powoduje również zmianę książek i to, że nie będą one już mogły być wykorzystane przez kolejne roczniki. Nawet jeśli chodzi o lektury szkolne cały czas jest zamieszanie, i przykładowo powieści i opowiadania wykorzystywane przez jakiś rocznik nie zawsze będą obowiązywać w kolejnych latach nauki - zobacz opowiadania i powieści.

Następną sprawą, która niestety bez przerwy jest nadużywana przez firmy wydawnicze, jest przygotowywanie książek tak perfidnie, aby nie można ich było później używać. Podręczniki łączy się z ćwiczeniami, i jeżeli ktoś kupi dla swojego dziecka odkrywam siebie klasa 2 pakiet podstawowy, to po zakończeniu roku szkolnego wszystko będzie do wyrzucenia. Właśnie przez to, że uczniowie piszą i malują w każdej książce z zestawu, to nie da się ich później dać kolegom z niższej klasy. Oprócz tego koszty szkolnych podręczników powiększają najróżniejsze akcesoria, nad słusznością których trzeba się mocno zastanawiać. Przed laty uczeń posiadał tylko jeden podręcznik do wyboru i z niego korzystał, a w zeszytach robił notatki. Dzisiaj poza podręcznikiem jest jeszcze zeszyt ćwiczeń, są także przyroda klasa 4 sprawdziany dla ucznia, i oprócz tego parę innych rzeczy oferowanych w części zestawów . I jak policzy się to wszystko, to dopiero wtedy może się okazać, dlaczego zestaw podręczników jest taki kosztowny, dlatego warto poszukać przystępnych propozycji w sieci - odkrywam siebie klasa 2 pakiet podstawowy ().

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-10-04 02:41:58
Tagi: książki, powieści, podręczniki